Seyed Rasoul Mousavi

دسامبر 21, 2010

سرزمين انجمن ها

Filed under: خواندنی هايي از فنلاند — برچسب‌ها: — سید رسول موسوی @ 2:42 ق.ظ.

من و تو با او مي توانيم سه نفري در باره هرچي و هرچندتا خواستيم انجمن تشكيل بدهيم . انجمن سياسي ، فرهنگي ، اجتماعي ،ديني ، ورزشي ، رفاهي و هر مورد ديگري كه درباره اش مي شود به صورت جمعي كار كرد. مي توانيم آن را ثبت كنيم و مي توانيم به صورت ثبت نشده فعاليت كنيم . تنها تفاوت انجمن ثبت شده با انجمن ثبت نشده آن است كه اگر انجمن خود را ثبت كنيم انجمن داراي شخصيت حقوقي مي شود و مي تواند صاحب اموال باشد ، قرارداد ببندد و از امتيازات قانوني استفاده كند ولي اگر ثبت نكنيم تا زماني كه كاري خلاف قانون انجام ندهيم انجمن مي تواند فعال باشد ،عضو گيري كند ، جلسه بگذارد و اطلاعيه بدهد و حتي تظاهرات برگزار كند فقط نبايد قوانين حاكم در هر مورد خاص و موضوع را نقض كند.

با توجه به آسان بودن تشكيل انجمن در فنلاند در صدد بر آمدم بدانم چند تا انجمن ثبت شده وجود دارد . با مراجعه با سايتهاي اطلاع رساني مراكز و سازمانهاي مختلف به رقم 192500 انجمن ثبت شده تا تاريخ 30 سپتامبر 2005 رسيدم‌ ( در جستجوي آمار هاي جديتر هم هستم كه اگر بدست آوردم نوشته خود را اصلاح خواهم كرد ) كه اين رقم با يك رقم ديگري تحت عنوان انجمنهاي فعال به لحاظ قانوني كه رقم 123939 انجمن را نشان مي دهد تعارض دارد و اين تعارض ناشي از غير قانوني شدن بيش از 24000 انجمن ناشي از قانون حذف است كه در طول سالهاي 1930 تا 1950 به دلايل عمدتا سياسي حذف گرديدند. كه البته هنوز هم بين اين دو رقم حتي اگر 24000 را هم اضافه كنيم باز هم فاصله وجود دارد . به هر حال  مي توان با نوعي تسامح گفت كه در حال حاضر در فنلاند حدود 124000 انجمن قانوني ثبت شده فعال وجود دارد كه در عرصه هاي سياسي ​،‌تخصصي، تجاري ،فرهنگي ، ورزش و نربيت بدني ، ديني ، مطالعاتي و بين المللي فعاليت مي كنند.

در جامعه فنلاند انجمن ها نقش زيادي ايفاء مي كنند و از جانب حكومت هم تشكيل انجمن ها تشويق مي شود زيرا كه به لحاظ نظري فعاليت افراد در انجمنها بهترين تمرين جامعه پذيري است و از نظر مديريت سياسي و امنيتي مديريت افراد در انجمنهاي شناخته شده آسان تر از مديريت افراد پراكنده و ناشناخته است و همين موضوع باعث مي شود كه حتي ساير مليتهاي مقيم فنلاند هم براي تشكيل انجمن هاي مختلف تشويق  شوند.

دولت نه تنها تشكيل انجمنها را تشويق مي كند بلكه براي فعاليت انجمنهاي ثبت شده امكانات مختلف از جمله كمك هزينه هاي مالي ( بر اساس شاخصهايي ) به آنها اختصاص مي دهد و براي ثبت و فعاليت آنها تسهيلات اداري مختلفي را قائل مي شود ، سايتهاي مختلف اطلاع رساني تاسيس مي كند ووزارتخاته هاي مختلفي را براي تسهيل امور موظف مي سازد و در اين راستا براي مهاجريني كه از كشورهاي ديگر به فنلاند مي آيند كلاسهاي آموزشي برگزار مي كند .اساسنامه هاي تيپ ودستورالعملهاي تشكيل جلسات مجمع عمومي ، هيات اجرائي ، بازرسي و چگونگي انجام انتخابات در داخل انجمنها  را در اختيار مراجعين قرار مي دهد و در نهايت به آنها توصيه ها ي زير را بعمل مي آورد :

– تا مي توانيد افراد را به عضويت انجمنها در آوريد ​؛

– به اعضاء انجمن مسئوليت بدهيد ، مسئوليتهاي دائم يا موقت ؛

-اهداف و وظايف انجمن را به همه تشريح كنيد؛

-صادق باشيد و صداقت را نشان دهيد ​؛

-براي انجام امور آزادي عمل و قدرت را تفويض كنيد ؛

– عملگرايي را تشويق كنيد و خطر پذير باشيد ،

-وقتي كسي سوال مي كند مشاوره خوب بدهيد ؛

– خير و تشويق كننده باشيد ؛

– در مقابل انجام كار اعضاء حتما تشكر را فراموش نكنيد؛

-خوشبين باشيد و در محيط انرژي مثبت پخش كنيد.

فكر مي كنم اگر يكبار ديگر به توصيه هاي فوق توجه كنيم به راحتي دليل اين كه فنلاند سرزمين انجمنها ناميده مي شود قابل درك است و به نظر من در وراي اين توصيه ها حكمت ديگري نهفته است كه آن را بايد حكمت حكومت كردن ناميد كه چگونه از خردي كه خداوند در همه جا به همه داده در اين گوشه از جهان خوب استفاده مي كنند.

Advertisements

نوشتن دیدگاه »

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی وردپرس.کام.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: