Seyed Rasoul Mousavi

دسامبر 1, 2010

خواندنی‌هایی‌ از فنلاند(۶)

نام‌های مختلف برای جنگ ۱۹۱۸

جنگی که در سال ۱۹۱۸ فنلاند بلافاصله پس از اعلام استقلال خود با آن مواجه شد در تاریخ این کشور با نام های مختلفی‌ چون جنگ آزادی بخش، انقلاب، شورش، جنگ طبقاتی، جنگ شهروندی و جنگ داخلی‌ شناخته می شود.

تا دهۀ ۱۹۶۰ حوادث ۱۹۱۸ بیشتر با عنوان جنگ آزادی بخش (War Of Liberation) شناخته می شد که در آن سفیدهای فنلاندی مرکب از ملیون طبقه متوسط و سرمایه داران برای حفظ استقلال کشور در مقابل شوروی با سرخ‌ها و کمونیستهایی که مجرمان خائنان نامیده می‌شدند جنگیدند و در جنگ پیروز شدند.

در این تفسیر از حوادث سال ۱۹۱۸ جنگ برای تضمین استقلال فنلاند در مقابل شوروی و خارج سازی سربازان شوروی از سراسر خاک فنلاند بود که در سال۱۹۲۰ در پی‌ قرار داد صلح تارتو(Tartu) بدست آمد.

بر اساس نظر سفید‌ها چنانچه سرخ‌ها در جنگ پیروز می‌شدند فنلاند بخشی از روسیه شوروی می گردید. در حالی‌ که این تفسیر از جانب شوروی و بخش عمده ای از نیروهای درگیر در جنگ نقد می شد زیرا که معتقد بودند شوروی اولین کشوری بود که استقلال فنلاند را به رسمیت شناخت و حضور سربازان شوروی در خاک فنلاند کمتر از حضور سربازان آلمانی‌ بود که برای کمک به سفید‌ها وارد خاک فنلاند شده بودند.

سرخ‌ها (کمونیستها) حوادث سال ۱۹۱۸ را انقلاب(Revolution) می نامند زیرا که در این سال‌ها سرخ‌ها با اقدامات انقلابی خود توانستند پارلمان را بدست بگیرند و حکومت را در بخش جنوبی فنلاند از آن خود سازند و با تشکیل شوراهای خلق نظام جدیدی را بر اساس نظم سوسیالیستی طراحی و اجرا کنند. از نظر سرخ‌ها پیروزی سفید‌ها سرکوب انقلاب توسط اقدامات ضدّ انقلابی سرمایه دارن تفسیر می شد.

برخی‌ دیگر حوادث سال ۱۹۱۸ را شورش(Revolt) می نامند و معتقدند که شورشیان سرخ در این سال با شعار‌های تند خود کارگران محلی و طبقات پائین و فقرا را به خیابان‌ها کشاندند و علیه نظم اجتماعی- سیاسی شورش کردند.

جنگ طبقاتی(Class War) اصطلاح ویژه‌ای است که برخی از طرفداران کمونیستها و سوسیالیست‌ها به حوادث سال ۱۹۱۸ نام می نهند. از نظر این عده چون طبقات فقیر جامعه علیه سرمایه داران و طبقات مرفه قیام کردند لذا حوادث سال ۱۹۱۸ را باید جنگ طبقاتی نامید.

با دور شدن از فضای تند سال‌های دهۀ ۱۹۶۰ به مرور زمان تفاسیر دیگری از حوادث سال ۱۹۱۸ مطرح شد و اصطلاحات جدیدی چون جنگ شهروندی(Civil War) و یا جنگ داخلی‌(Internal War) و یا جنگ ملی‌(National War) مطرح شد که در این اصطلاحات تلاش گردید تا چهره خائنانه و مجرمانهٔ سرخ‌ها اصلاح شود و حوادث آن سال‌ها را بیشتر ناشی‌ از یک واقعه تاریخی‌ معرفی‌ کنند که دو طرف منازاعه فنلاندی‌هایی‌ بودند که با تفاسیر و تحلیل‌های متفاوت از مسائل اجتماعی و سیاسی به جنگ با یکدیگر پرداخته و در این مهم تلاش بر آن شد تا اصل جنگ مورد نقد قرار گیرد در حالی‌ که در مفاهیم قبلی‌ یکی‌ از طرف‌های جنگ مورد نقد قرار می‌‌گرفت. و امروز هرچه از آن سال‌ها بیشتر فاصله گرفته می شود تفاسیر تاریخی‌ از حوادث سال ۱۹۱۸ بیشتر مور توجه قرار می‌گیرد و چهره ایدئولوژیک جنگ رنگ می بازد.

Advertisements

نوشتن دیدگاه »

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در وردپرس.کام.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: